Home
QCTA Photo Gallery
Click thumbnail to view photo full size, 'Back' to return

2017 State Trap Carnival
Gemfields
April 28 to 30

Photos courtesy Carol Betteridge


Double Barrel Over All
Ray Collinson 325/325


DB AA Grade
1 Mitchell Isles 3234/325
2 Antony Ballarino 196/197
3 Brett Pile 193/194


DB A Grade
1 Geoff Bryant 91/92
2 Richard Brownson 74/75
3 Ray Jenkins 70/71

DB BGrade
1 Thomas Daniels 99/100
2 Travis Streeter 81/83
3 John Schneider 54/56

DB C Grade
1 Kylie Chambers 50/52
2 Joanne Taylor 49/52
3 Kirsten Bailey

DB Sections
Ladies Lil Brandt 139/140
Veteran John Maxwell 189/190
Junior Brodie Hewitt-bryant 49/50

Double Rise Over All
Jackson Willman 50/50
Event trophies presented by Byron Hewitt

D Rise AA Grade
1 Shannon Paton 49/50
2 Mitchell Iles 58/60
3 Phil Grainger 57/60

D Rise A Grade
1 Neil Berry 57/60
2 Sheridan James 53/60
3 Phil Ryder 72/80

D Rise B Grade
1 Gregory Thompson 63/70
2 Travis Streeter 61/70
3 Rose Muller 51/60

D Rise C Grade
1 Craig Bischoff 41/50
2 Adam Reid 49/60
3 Michael Schmidt 47/60

D Rise Sections
Ladies Jess Harris 63/70
Veteran Tony Zandegiacomo 66/70
Junior Brodie Hewitt-bryant 55/60

Single Barrel Over All
Pat Guida 50/50
Event trophies presented by Greg Chan, Beretta

SB AA Grade
1 Shannon Paton 95/96
2 Mitchell Iles 94/96
3 Ray Collinson 82/84

SB A Grade
1 Christian Populin 48/51
2 Thomas Daniels 68/71
3 Neil Berry 67/71

SB B Grade
1 Jack Bischoff 46/50
2 Breanna Collins 48/53
3 Owen Ferguson 47/53


SB C Grade
1 Steve Ward 44/50
2 Maria Bosworth 43/50
3 Joanne Taylor 42/50


SB Sections
Ladies Lil Brandt 58/62
Veteran Mike Swale 50/52
Junior Brodie Hewitt-bryant 49/51

Handicap 1st
Michael Howard 73/74

Handicap 2nd to 5th
2 Terry Morony 72/74
3 Craig Bischoff 75/76
4 Tony Robinson 74/76
5 Tony Bradshaw 80/82

Pointscore Over All
Antony Ballarino 324/324
Event sponsored by Winchester

PS AA Grade
1 Ray Collinson 321/324
2 Shannon Paton 182/183
3 Byron Hewitt 179/180

PS A Grade
1 Jamie Cameron 152/153
2 Graham Rudd 165/168
3 Veronika Forsythe 154/156

PS B Grade
1 Henry Miller 145/150
2 Travis Streeter 155/162
3 Novenka Muller 152/162

PS C Grade
1 Adam Reid 142/150
2 Joanne Taylor 140/153
3 Kylie Chambers 138/153

PS Ladies
1 Veronika Forsythe 154/156
2 Lil Brandt 153/156

PS Veteran
Terry Morony 164/165
PS Junior (absent)
Acacio Mola 147/150

High Gun Overall
Mitchell Iles 345/350

High Gun Grades
AA Phil Grainger 375/383
A Phil Ryder 360/382
B Travis Streeter 323/350
C Adam Reid 310/350

High Gun Sections
Ladies Jess Harris 333/350
Veteran John Maxwell 334/350
Junior Brodie Hewitt-bryant 336/350


Trap Champion

Byron Hewitt


Team High Guns

Open Team

Ladies Team

Junior Team

Veteran Team


Paw Paw Team winners
Geoff Moore, Viv Moore,
Jillian Moore, Craig Bischoff,
Mitchell Iles, Rodney Woodrow


Donation from Roma to Paw Paw Club
presented by Byron Hewitt

Zone Winners Open

Zone Winners Ladies

Zone Winners Junior

Zone Winners Veteran

Junior Shooters

Thanks Trappers!
.
.
.

2016 State Trap Carnival
Roma
April 29 to May 1st

Photos courtesy Carol Betteridge


Double Barrel Overall
Bruce Powell 403/403

Handicap 1st
Ray Collinson 54/54
with sponsor's rep
Kiwi Morrison

Handicap
2nd Laurie Sheahan 53/54
3rd Joseph McNally 51/52
4th Eli Rohrlach 80/82
5th Emma McCulloch 80/82


Pointscore
Overall
Clayton Cusack 216/216


Pointscore
Ladies
Viv Moore 151/153

Pointscore
Junior
Wyatt Vohland 150/150

Pointscore
Veteran
Alan Powell 148/150

Single Barrel Overall
Byron Hewitt 58/59
with Beretta rep
Greg Chan

Single Barrel
Veteran
Greg Kocho 76/77

Single Barrel
Junior
Brodie Hewitt-bryant 52/53

Open Team

Ladies Team


Junior Team


Veteran Team

Team High Guns

N Zone Open Team -
Zone teams event

Two Man Team
Ray Collinson
Joseph Rossato
680/700

Paw Paw Team
winners with Paw Paw
rep Julie Allan

Paw Paw
raffle winners


State
Champion
Richard Morrison
397/400


Overall High Gun
John Sleightholme 345/350
with Beretta representative
Greg Chan

Grade High Guns
AA Nathan McDonnell 345
A Cameron McKiddie 341
B Seamus Murphy 321
C Jeff Stringer 322

Ladies High Gun
Jess Harris 336/350

Junior High Gun
Mitchell Iles 336/350

Veteran High Gun
Robert Andrews 336/350

Junior shooters
receiving ammo from
Qld Police Services CTC

2016 Nationals Wagga
Queensland Teams


Photos courtesy Carol Betteridge


Open Team

Veterans

Ladies

Juniors


Full Team


Team at
presentations

Open team at
Presentations


2013 N Zone Carnival
Townsville

Photos courtesy Carol Betteridge


Zone Champion -
Joseph Rossato
with President Wayne

NZ DB Championship
OA Col Edgerton

NZ DB Championship
Grade Winners

NZ SB Championship
OA Ron Gough


NZ SB Championship
Grade Winners


NZ PS Championship
OA Dean Reeves

NZ PS Championship
Grade Winners

NZ Handicap
1st Ross Carty
2nd Ben Beazley
3rd Joe Davis

NZ Medley C'ship
OA Joseph Rossato

NZ Medley C'ship
Grade Winners


NZ DR Championship
OA Joseph Rossato


NZ DR Championship
Grade Winners

High Guns
AA Col Edgerton
A Ross Cannon
B Mathew Smith
C Matthew Colls

Section High Guns
Veteran Noel Benson
Junior Antony Ballarino
Lady Dee Colls

NZ Open Team

NZ Ladies Team
Dee Colls
Carol Betteridge
Anne Coleman

NZ Junior Team
William Bosworth
Antony Ballarino
Absent Henry Miller

NZ Veteran Team
Noel Benson
Pat Dury
Dave Guy

Inter Club Team

Tom Comerford
receives
Life Membership

2013 State Carnival
Roma

Photos courtesy Carol Betteridge


Queensland Champion
Bruce Powell

Overall High Gun
Viv Moore

Grade High Guns

AA Grade High Gun
Darryl Stevens

A Grade High Gun
Andrew Barbour

B Grade High Gun
Joe Taylor

C Grade High Gun
Guy McPherson

Veteran High Gun
Bill Isles

Ladies High Gun
Zarah Powell

Junior High Gun
Mitchell Isles

Double Barrel Overall
Jeff Nash

Double Rise Overall
Viv Moore

Double Rise
Section Winners

Single Barrel Overall
Bruce Powell

Handicap Winner
Adam Bylsma

Pointscore Overall
George Barton

Pointscore Section Winners
Veteran Bill Isles
Junior Daniel Andrews
Ladies Viv Moore

Ladies Team

Veteran Team

Junior Team

Team High Guns

Open Team

Two Person Team
Ron Gough, Rob Hunter

Paw Paw winners -
Condamine

N Zone Open Team

N Zone Veteran Team

2013 Nationals
Perth

Photos courtesy Carol Betteridge

 


The full QCTA Team

The Open Team

Team after shooting

The Ladies Team

Ladies after shooting

The Veteran Team

Veterans after shooting

The Junior Team

Juniors after shooting


In Sight


On Target

2012 State Carnival
Townsville
State Shoulder-to-Shoulder Teams
2013 Nationals Perth

 

Photos courtesy Carol Betteridge


State Open Team
Back: Wayne Reeves, Gavin Whiteside, Joe Sebastiani, Anthony Nugent, Mike Swale
Middle: Wes Humphreys, Glen Renolds, Ray Collinson, Gavin Langridge, Steven Curley
Front: Bruce Powell, George Barton, Alex Dallas,
Barry Bosworth, Geoff Moore

State Ladies Team
Lil Brandt, Veronika Forsythe, Brenda Collins
Zarah Powell, Diane Reeves, Annette Vassalini

State Veterans Team
Geoff Bryant, Lui Populin, Neil Sinclair
Graham Rudd, Bill Weedon

2011 State Carnival - Gemfields Photos courtesy Carol Betteridge

15pr State Double Rise
Sponsored by Central and Western Zones and trophies presented by W Zone Vice President Richard Morrison


Overall
Dan Collins

AA Grade 1st
Bruce Murphy

A Grade 3rd
Bill Gall

C Grade 1st
Jack Saville

Veteran
Neil Berry

Junior
Luke Langridge
50 State Handicap
Sponsored by Mike Swale of Queensland State Solar, who presented the trophies

First
Geoff Bryant

Second
Marty Vine

Third
Clayton Cusack

Fourth
Chris Allan
50 State Single Barrel
Sponsored by Beretta Australia - trophies presented by George Barton

Overall
Robbie Cusack

AA Grade 1st
John Maxwell

AA Grade 2nd
Tony Gurski

A Grade 1st
Gary O'Neill

A Grade 2nd
Brian Muirson

A Grade 3rd
Tom Jarvis

B Grade 1st
Don Berrie

B Grade 2nd
Scott Zimmerman

B Grade 3rd
Peter Ballarino

Ladies
Viv Moore

Veteran
John Farrell

Junior
Luke Langridge
50 State Double Barrel
Sponsored by John Maxwell of Maxisport

Overall
John Maxwell

AA Grade 1st
Richard Morrison

AA Grade 2nd
Wayne Reeves

A Grade 1st
Gavin Langridge

A Grade 2nd
Tom Costanzo

B Grade 1st
Kristen Williams

C Grade 1st
Anthony Ballarino

Ladies
Zarah Powell

Veteran
Jeff Nash

Junior
Daniel Andrews
50 State Pointscore
Trophies presented by QCTA President, Brian Muirson

Overall
John Maxwell

AA Grade 1st
Mike Swale

AA Grade 2nd
Clayton Cusack

AA Grade 3rd
Dan Collins

A Grade 1st
Daniel Andrews

A Grade 2nd
Wayne Read

B Grade 1st
Kristen Williams

B Grade 2nd
Imelda Shivlock

Ladies
Amanda Bianchi

Veteran
Ron Woodhouse

Junior
Luke Langridge

Open Team

Ladies Team

Veteran Team

Junior Team

Zone Open Team
1st Northern Zone

Zone Ladies Team
1st Central Zone

Zone Veteran Team
1st Central Zone

Zone Junior Team
1st South East Zone

Paw Paw Team

Royal Flying Doctor
Representative

Northern Zone Carnival, Herbert River, June 11th 2011 Photos courtesy Carol Betteridge

High Guns
AA Dean Reeves
A Diane Reeves
OA Chris Wilson
B Darrel Bailey
C Don Kidd

N Zone Champion
Brett Williams

Junior High Gun
Ben Beazley
Ladies High Gun
Carol Batteridge
Absent Vet High Gun
Gerry Chizzotti

N Zone Double Barrel
B 1st Wally Masters
A 2nd Greg Maltby
OA Jar Smaniotto
AA 1st Brett Williams
A 1st Peter Cox
B 2nd Darrel Bailey
C 1st Antony Ballarino
Absent C 2 Barbara Cox

N Zone Single Barrel
B 2nd Ronald Gough
A 2nd Peter Ward
AA 2nd Errol Reeves
OA Jar Smaniotto
A 1st Peter Mackey
B 1st Darrel Bailey
Absent AA 1 Wayne Reeves,
C 1 Leon Collins, C 2 Don Kidd

N Zone Pointscore
OA Stephen Goss
B 2nd Darrel Bailey
A 2nd Tony Vincenci
Absent AA 1 Dean Reeves, AA 2 Bruce Murphy,
A 1 Diane Reeves,
B 1 George Davis,
C 1 Don Kidd,
C 2 Leon Collins

N Zone Handicap
2nd Antony Ballarino
3rd Arthur Hobbs
1st Paul Taylor


N Zone Open Team
Dean Reeves, Brett Williams, Chris Wilson, Darrel Bailey, Bruce Murphy,
Neville Sheehan


N Zone Ladies Team
1 Diane Reeves
2 Carol Betteridge
3 Cherie Ryan

N Zone Junior Team
1 Ben Beazley
3 Antony Ballarino
Absent2 Jack Bosworth

N Zone Veteran Team
1 Peter Ward
2 Neil Sinclair
3 Noel Maltby

Northern Zone Carnival, Port Denison, September 25th & 26th 2010 Photos courtesy Carol Betteridge

High Guns
OA Wayne Reeves
B Grade Geoff Dalton
C Grade Stephen Goss
A Grade Gavin Whiteside
AA Grade Bruce Murphy

Veteran High Gun
Lui Populin
Junior High Gun
Ben Beazley
Ladies High Gun
Diane Reeves

NZ Open Team
Shawn Ryan, Gavin Whiteside, Bruce Murphy, Wayne Reeves, Robert Niven, Wayne Cislowski

NZ Ladies Team
Carol Betteridge
Cherie Reeves
Diane Reeves

NZ Veteran Team
Doug Killick
Neil Sinclair
Lui Populin

NZ Junior Team
Jack Seville
Ben Beazley
Anthony Ballarino

Junior High Gun
Ben Beazley

Action from the Northern Zone Photos courtesy Carol Betteridge

Dee Coll. showing target progress
Townsville 17.7.10

Annette Vassalini - target progress
Port Denison 25.7.10

Annette Vassalini - clean break
Port Denison 25.7.10

Target progress
Townsville 10.7.10

Herbert River Annual Carnival, June 12-14 2010 Photos courtesy Carol Betteridge

Overall High Gun
Bruce Murphy

Grade High Gun winners -
Craig Mitchell, Rob Hunter,
Jim Williams, Paul Mitchell

Junior High Gun Allan Bosworth
Ladies High Gun Diane Reeves
Veteran High Gun Neil Sinclair

Overall 50 Continental
Tim Mitchell
with Maria Bosworth

Overall N Zone Night DB
Brett Williams
with Maria Bosworth

2010 State Carnival - Roma Photos courtesy Carol Betteridge

Overall High Gun
Ray Collinson

Ladies High Gun
Viv Moore

Veteran High Gun
John Farrell

Junior High Gun
Dylan Noffke

Grade High Guns
AA Glenn Hayden A Viv Moore
B Gavin Langridge C Corey Bylsma

Two Person Team
Ryan Olive, John Maxwell

Open Team
Mike Swale, Barry Bosworth, Geoff Moore, Alex Dallas, Ryan Olive

Ladies Team
Viv Moore, Veronika Forsythe,
Zarah Powell

Veteran Team
John Farrell, Peter Smith,
Barry Nassar

Junior Team
John Woodall, Daniel Andrews,
Tom Costanzo

2010

New Zealand Nationals
Single Barrel Champion
Ray Collinson

Glen Cup Team &
World Championship Team
Ray Collinson & Alex Dallas

2009 State Carnival - Townsville Photos courtesy Carol Betteridge

State PS Champion
Ryan Oliver
with Bill Allan

State DB Champion
Glen Hayden

State SB Champion
Ken Stevens

State SB A Grade
1 Daniel Collins
2 Noel Benson
3 Roderick Cusack

State SB C Grade
1 Ian Young
2 Emily Anderson
3 Alan Bosworth

State DR Champion
Arty del Ben

State DR AA Grade
1 John Maxwell
2 Greg Coleman
3 Paul Hill

State DR B Grade
1 Matthew Carty
2 Peter Mackey
3 Doug Killick

State PS Champion
Richard (Kiwi) Morrison

Veteran PS Vic Hyde
Junior William Polsen
Ladies Cherie Ryan
(and baby Cody)

Overall High Gun
Arty del Ben

Grade High Guns
AA Bruce Powell
A Anthony Nugent
B Matthew Carty
C Peter Ballarino

Section High Guns
Veteran Vic Hyde
Junior Cody Driscoll
Lady Cherie Ryan

Open team
Ray Collinson
with John Mack

Ladies team
Lil Brandt
with John Mack

Junior Team
Cody Driscoll and Andrew Clarke
with John Mack

Veteran Team
Neil Berry
with John Mack

Queensland Champion
Ray Collinson
with Col Witt

Winning Zone Team
South East Zone

Winning Ladies Zone Team
Western Zone

Winning Junior Zone Team
Central Zone

Winning Veteran Zone Team
Western Zone

State Open Postal Team

State Ladies Postal Team,

State Junior Postal Team

State Veteran Postal Team

Paw Paw Team Winners

2007 State Carnival - Townsville Photos courtesy Carol Betteridge

DB Champion
Barry Bosworth
with Wayne Reeves and sponsor Greg Mitchell

DB Champion
Barry Bosworth
with Col Witt

SB Champion
John Maxwell

DR Champion
Alan Poggioli with sponsor Tomas Auger & Wayne Reeves

PS Champion
Greg Coleman

Overall High Gun
Sox Pilipasidas

Ladies High Gun
Lil Brandt

Junior High Gun
Newton Wiseman
and sponsor Mrs Auger

Veteran High Gun
Jeff Nash
with sponsor Daryl Stevens

AB Long Team
Sox Pilipasidis and Lynne Curtis

Grade High Guns

Open Team
Ray Collinson &
Robbie Cusack

Ladies Team
Lynne Thompson

Junior Team
Tim Rosenberg &
Anthony Nugent

Veteran Team
Eddie Mills

Queensland
Champion
Ray Collinson

Open Team for 08

Ladies Team for 08

Junior Team for 08

Veteran Team for 08

Paw Paw event winners

2006 State Carnival - Gemfields
Photo courtesy Carol Betteridge

Queensland Trap Champion Ray Collinson

2005 State Carnival - Roma Photos courtesy Carol Betteridge
State SB Champion Ray Collinson with Pat Dignam
State DR Champion
Joseph Rossato
State PS Champion
Ray Collinson
Overall High Gun
Ray Collinson
Veteran High Gun
Doug Smith
Open Team
Ray Collinson & Cameron Dean
Ladies Team
Annette Vassalini
Junior Team
Matthew Waugh
Trap Champion
Ray Collinson
Open Trap Team
Ladies Trap Team
Veteran Trap Team

2005 National Skeet Championships - Cecil Park Queensland Team photos courtesy John Mack