Queensland State Trap Carnival 2007 - Townsville

Photos courtesy of Carol Betteridge - Click on thumbnails above or the links in the events below to view full size.

Home
Event Overall AA A

25 tgt Northern Zone Point Score
Shooters 241
Possibles 14

Jeff Nash Orange 207/207
1 Mark McInnes NSW 204/207
2 Colin Witt Gold Coast 183/186
1 Errol Reeves Townsville 165/168
2 Jeff Taylor Townsville 147/150
B C
1 Carlo Barletta Gladstone 75/78
2 Paul Barnard Kingaroy 72/75
1 Stephen Millar Pioneer 70/75
2 Kahn Roenberger Roma 69/75
Ladies Points Score -
1 Leanne Brandt Rockhampton 74/75. 2 Veronica Forsyth Roma 90/93
Junior Points Score -
1 Newton Wiseman Pioneer 73/75. 2 Georgia Costanzo Ballandean 71/75
Veteran Points Score -
1 Bill Stevens Sunshine Coast 74/75. 2 Doug Killick Charters Towers 73/75
50 tgt State Double Barrel Championship
Shooters 241
Possibles 21

Barry Bosworth HerbertRiver
136/136

Photo with Wayne Reeves and sponsor Greg Mitchell

Photo with Col Witt

AA A
1 Joseph Rossato Burdekin 135/136
2 Glen Hayden Noorat 125/126
3 Sox Pilipasidis Noorat 111/112
1 Frank Robinson Central Burnett 91/92
2 Andrew Bowateer Townsville 60/61
3 Greg Mitchell Toogoolawah 51/52
B C
1 Carlo Barletta Gladstone 49/50
2 Robert Wiseman Pioneer 61/63
3 Samuel Lynch Brisbane 63/66
1 Kahn Rosenberger Roma 55/57
2 Tristan Gollogly Herbert River 54/57
3 George Oats Mackay Sarina 67/70
Ladies Double Barrel 1st Leanne Brandt Rockhampton 91/91
Junior Double Barrel 1st Tim Rosenberger Roma 49/50
Veteran Double Barrel 1st Doug Killick Charters Towers 49/50
Clubs
Contacts
Coaching
Event
Calendar
Results
Associations
Market
Links
Event Overall AA A

50 tgt State SB Championship
Shooters 235
Possibles 0

John Maxwell
Maryborough
61/62

Photo

1 Alan Pack Roma 60/62
2 Jeff Nash Orange 58/60
3 Colin Dunn Callawadda Stawell 56/58
1 Daryl Grant Cloncurry 58/60
2 Greg Maltby Pt Denison 57/60
3 Andrew Moore Surat 55/58
B C
1 Ian McHarrie Burdekin 48/50
2 Ron Snell Pt Denison 47/50
3 Newton Wiseman Pioneer 50/54
1 George Oats Mackay Sarina 42/50
2 Richard MacCormack Townsville 41/50
3 Tomas Auger Warwick 44/54
Ladies Single Barrel 1st Helen Gay Camel Hill 48/50
Junior Single Barrel 1st Andrew Moore Surat 55/58
Veteran Single Barrel 1st Jeff Nash Orange 58/60
. Overall AA A

25pr State Double Rise Championship
Shooters 225
Possibles 0

Alan Poggioli
Atherton
47/50

Photo with sponsor Tomas Auger and Wayne Reeves

1 Sox Pilipasidis Noorat 66/70
2 Bryan McMillan Pioneer 64/70
3 Lynne Curtis Bairnsdale 70/80
1 Wayne Cislowski Burdekin 46/50
2 Doug Killick Charters Towers 45/50
3 Andrew Moore Surat 44/50
B C
1 Brendan Malone Pr Denison 42/50
2 Georgia Constanzo Ballandean 46/60
3 Newton Wiseman Pioneer 45/60
1 George Oats Mackay Sarina 38/50
2 Sean Dolan Mackay Sarina 36/50
3 Len Carty Townsville 34/50
Ladies Double Rise 1st Lil Brandt Rockhampton 48/60
Junior Double Rise 1st Andrew Moore Surat 44/50
Veteran Double Rise 1st Doug Killick Charters Towers 45/50
. Overall AA A

50 tgt State Points Score Championship
Shooters 231
Possibles 5

Greg Coleman
NSW
180/180

Photo

1 Sox Pilipasidis Noorat 179/180
2 Bruce Murphy Townsville 158/159
3 Lynne Curtis Bairnsdale 188/189
1 Newton Wiseman Pioneer 161/162
2 Lynne Thompson Bundaberg 155/156
3 John Rodden Pioneer 147/150
B C
1 Georgia Constanzo Ballandean 147/150
2 Jennie Fawckner Roma 154/162
3 Sam Cleaver Redcliffe 151/162
1 Tristan Gollogly Herbert Riveer 151/162
2 Richard MacCormack Townsville 148/162
3 Tomas Auger Warwick 138/150
Ladies Points Score
1st Lynne Thompson Bundaberg 150/150
Junior Points Score
1st Newton Wiseman Pioneer 150/150
Veteran Points Score
1st Robbie Dunn Pioneer 158/162

High Guns

 

 

Grade High Guns photo

Overall
Sox Pilipasidis
Noorat
367/375 Photo
Ladies
Lil Brandt
Rockhampton
355/375 Photo
Junior
Newton Wiseman
Pioneer
350/375 Photo with sponsor Mrs Auger
Veteran
Jeff Nash
Orange
358/375 Photo with sponsor Daryl Stevens
A B Long Two Person Trap Team - Sox Pilipasidis and Lynne Curtis 732/750 Photo
AA Grade
Glen Hayden/Lynne Curtis
365/375
A Grade
Frank Robinson
Central Burnett 353/375
B Grade
Newton Wiseman
Pioneer 350/375
C Grade
Tomas Auger
Warwick 325/375
Open Team
Ray Collinson & Robbie Cusack 146/150 Photo
Ladies Team
Lynne Thompson
74/75
Photo
Junior Team
Tim Rosenberg & Anthony Nugent 74/75 Photo
Veteran Team
Eddie Mills
73/75
Photo
Queensland Champion - Ray Collinson - Burdekin 392/400 Photo
Shoulder to Shoulder Teams
2008 Nationals
Wagga Wagga
Open
1 Ray Collinson Burdekin 392/400 2 Robbie Cusack Mt Isa 391 3 John Maxwell Maryborough 387 4 Bruce Murphy Townsville 387
5 Wes Humphries Sunshine Coast 386
Photo
Ladies 1 Lynn Thompson Bundaberg 317/325 2 Lil Brandt Rockhampton 314 3 Annette Vassalini Burdekin 309 Photo
Junior 1 Andrew Moore Surat 312/325 2 Tim Rosenberg Roma 309 3 Newton Wiseman Pioneer 309 Photo
Veteran 1 Robbie Dunn Pioneer 311/325 2 Eddie Mills Cunnamulla 304 3 Geoff Bryant Roma 302 Photo
Zone Shoulder-To-Shoulder Teams Open 1st Central Zone 146/150
Andrew Adams, Newton Wiseman, Judd Clarke,
Bryan McMillan, Barry Zimpel, Alan Grimshaw
2nd Northern Zone 144/150
3rd South East Zone 141/150
4th Western Zone 139/150
Ladies 1st South East Zone 71/75
Leah Constanzo, Georgia Constanzo, Beth Ekblad
2nd Central Zone 70/75
3rd Western Zone 68/75
4th Northern Zone 67/75
Junior 1st Central Zone 72/75
Newton Wiseman, Morne Venter, Andrew Clarke
2nd Western Zone 67/75
3rd Northern Zone 65/75
4th South East Zone 59/75
Veteran 1st South East Zone 71/75
Bill Stevens, Bill Weedon, Peter Smith
2nd Northern Zone 70/75
3rd Western Zone 69/75
Paw Paw Event winners photo